Online Danışma Merkezi – Online Psikolog

Peki bu ne tür bir korku? Bu cümleyi defalarca duymuşsunuzdur, şu anda ülkemizde yaygındır. Ancak pandemi dönemiyle birlikte artan bir rahatsızlık olduğuna inanılıyor. Pandemi Öncesi Çalışmalarda “Anksiyete Bozukluğu”; Türkiye de bu Saptanmıştır yüzde 6 ile 5 arasında bir rahatsızlıktır. Ancak halkın bu kısmını keşfettiği sadece psikologları ve psikiyatrları destekliyordu; Ülkemizde profesyonel yardım alan kişi sayısına bakarsak, reel oranın çok daha yüksek olabileceğini görebiliriz.

Online Psikolog, Hemen korkunun ne anlama geldiğiyle başlayalım. Korku kelimesi İngilizce “korku” dan gelir. Türkçe, “korku”. Korku, stres, endişe ve korkuyla ilgili her şeyi adlandırabiliriz.

Örneğin; Bir kaza geçirirseniz, sahnede performans sergilerseniz, sınavdan önce veya toplum içinde okula giderseniz veya işte çalışırsanız, vücutta huzursuzluk hissi, kaygı ve huzursuzluk kaygı belirtileridir. Bu durum bir rahatsızlığa dönüşmüştür ve anksiyete bozukluğu olarak bilinir.

Başa çıkma ve başa çıkma aşamalarındaki sorunla ilgili geçici endişeleriniz olabilir. Ancak bu endişe ve korku kendini defalarca tekrarladığında ve tüm normal rutininizi etkilediğinde, oradaki durumumuzu sorgulamaya yardımcı olur. “Asla başaramayacağım!”, “Maalesef yine kötü not alacağım”, “Şimdiye kadar ne yaptım?”, “Bu benim kötü şansım” gibi olumsuz cümleler içindeyken … motivasyon, korku küçük korkularla ve zamanla beynimizin bu durumla baş edemediği bir zamanda geliştireceği bilişsel yaptırımlarla başlar; Dolayısıyla iş ve sosyal hayatımızı tamamen değiştiren patolojik bir bozukluğa neden olur.

Çevresel faktörler de ruh halinizi ve düşüncelerinizi etkileyebilir, ancak unutmayalım. Bu hayat her bireye aittir ve birey kendi gerçeği ışığında hayatını iyileştirebilir. Anksiyete bozukluğunun birçok alt başlığı vardır.Agorafobi Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu (YAB) Travma Sonrası Stres Bozukluğu Panik Bozukluğu (TSSB) Seçici Mutizm (Dil Eksikliği) Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu Bazı Fobiler Agofobi: Sıkışık Alan Korkusu Yaygın Anksiyete Bozukluğu Aslında ülkemizde en yaygın olanı; Günlük hayatta korku ve korkuyu etkileyen bozukluğa verilen isimdir. Panik Bozukluk: Fiziksel saldırı sırasında stres yönetiminde ortaya çıkan tepkilerdir. Panik atak olarak da adlandırılabilir. Online Psikolog Travma Sonrası Stres Bozukluğu: İstisnai bir durumdan sonra hayata uyum sağlayamama ve stresle başa çıkma, günlük yaşamda yaygın görülen patolojik problemlerdir.

Seçici Mutizm – Genellikle zorbalığa uğrayan ve duruma bağlı olarak konuşamayan çocuklarda bulunur. Ayrılık anksiyetesi: 18 aylıktan itibaren anne ve bebeğe bağımlılık, bebeğin anneye bağımlılığı; Bebeğin annesinden ayrılamaması ve ayrıldığı andan itibaren neden olduğu bir stres bozukluğudur.Evet, tüm bunlardan bahsetmiştim. Anksiyete bozukluklarıyla nasıl başa çıkmalıyız, bildiğimiz halde bu durumla nasıl başa çıkmalıyız?

Bu durumla başa çıkamamak, sağlıksız bir beyne, sağlıksız bir hayata ve ardından başarı ölçeğindeki düşüşten memnun olmayan bir kişiye sahip olmak demektir. Durum ne olursa olsun, profesyonel yardım almanız gerektiğinden şüpheleniyorsanız, sorunun temeline inin ve ardından harekete geçin. İşte başa çıkma yöntemlerinden bazıları: Yapmanız gereken ilk şeyin kendinize güvenmek ve inanmak olduğunu bilin. Yaşadığınız durum için en kötü olasılık nedir? Devam ettiğinizi hayal edin!

Bu korkunun önemini bir düşünün. Sizi meşgul eden ve beyninizi farklı aktivitelerle dolduran aktiviteler bulun.Hobiler edinin.

Çeşitli sporlarla stresi atabilirsiniz. Sanatsal faaliyetlere katılın online terapi. Durumu idare edebileceğiniz konusunda kesin bir karar verin. Özgüven. Umutsuzluğa kapılmayın ve geçmişte karşılaştığınız korkuları düşünmeyin. Endişenizi güvendiğiniz biriyle paylaştığınızdan ve bunun yerine olumlu yapıcı dualar kullandığınızdan emin olun.Bir cevap yazın